Електронният портал на Националната агенция по приходите (НАП) предоставя достъп до редица полезни услуги за собствениците на фирми. Дигитализацията значително улесни взаимодействието между фирмите и агенцията, спестявайки време, усилия и нерви.
Част от услугите са със свободен достъп, а останалите изискват от собствениците на фирми да предоставят електронен подпис за идентификация.
В днешната статия ще откриете кои са основните услуги в НАП за фирми, както и ще научите кои от тях са със свободен достъп. Счетоводна кантора AccountingV.com е на разположение да окаже съдействие на всеки, който има нужда от професионална счетоводна консултация.
Електронни услуги в НАП със свободен достъп
Електронният портал на НАП е достъпен от официалния уеб сайт на контролния орган. Още в самото начало избирате услугата, от която се интересувате.
Някои от услугите са достъпни свободно, без необходимост от предварителна идентификация посредством електронен подпис. Това са всички услуги, които не предоставят достъп до поверителни лични данни.
Всеки собственик на фирма има свободен достъп до:
- Обществени регистри и информационни страници – Достъпът до обществени регистри е свободен и всеки собственик може да получи обща информация относно своите данъчни и осигурителни задължения.
- Калкулатори – НАП предоставя свободен достъп до различни калкулатори за изчисляване на данъци и осигуровки, към които могат да се включват лихви и предходни задължения. Услугата може да се използва и анонимно за предварителна оценка на задълженията.
- Нормативни документи и упътвания – Към услугите със свободен достъп спадат и всички нормативни документи, включително закони, наредби, упътвания и регулации, касаещи дейността на всяка фирма.
Електронни услуги на НАП с електронен подпис
За да получите достъп до по-специализирани услуги в портала на НАП ще бъде необходимо да разполагате с електронен достъп. Обикновено това са услуги, които разкриват поверителна информация за фирмите и корпоративни данни, които е необходимо да бъдат защитени.
Основните ел. услуги, които изискват електронен подпис са:
- Подаване на данъчни декларации – Подаването на декларации е със задължителен характер за фирмите, като може да бъде извършено изцяло посредством електронния портал на НАП. За целта е необходимо да разполагате с валиден електронен подпис.
- Достъп до данъчни и осигурителни досиета на фирмата – Всеки собственик на фирма може да провери своите персонални данни, като досиета и история на извършените транзакции. Тъй като тази информацията е поверителна, ще бъде необходимо да се идентифицирате чрез електронен подпис.
- Управление на задължения и електронни плащания – Електронният портал на НАП позволява извършването на плащания към бюджета и управление на задължения. Всички транзакции се потвърждават и регистрират в системата посредством електронен подпис.
Как се издава електронен подпис за фирма
Издаването на електронен подпис се осъществява посредством избор на сертифициран доставчик на електронно идентифициране. Чрез него можете да подписвате документи дигитално. Юридическата стойност на електронния подпис е равностойна на тази на ръчния подпис.
За издаването на електронен подпис на фирма ще бъде необходимо да подготвите:
- Документ за самоличност
- Документи за регистрация на фирмата
- Документ, удостоверяващ правомощията на лицето, използващо електронния подпис.
Издаването на електронен подпис може да се осъществи във физически офис на избран от вас доставчик. Необходимо е заплащане на такса при получаване, която варира в зависимост от избрания доставчик.
Предимства на ел. услугите на НАП за фирми
Електронният портал на НАП е напълно функционален и предоставя на всеки собственик на фирма редица предимства:
- Пести време и ресурси – Електронното обслужване свежда до минимум необходимостта от физическо посещение до регионалните дирекции на НАП и чакането пред гишетата;
- Изцяло дигитализиран процес – Нуждата от хартиени копия е сведена до минимум, което улеснява подаването и обработката на документацията;
- По-добра точност – Електронното подаване на декларации намалява риска от грешки, тъй като информацията се зарежда автоматично в електронния портал на НАП;
- Достъпност – Електронните услуги на НАП са достъпни 24/7 и позволяват на фирмите да управляват своите задължения по всяко време;